PRZEDSZKOLE NR 50
w Rybniku-Boguszowicach

Warto wiedzieć... Jak pomóc dziecku rozwijać mowę?

2022-09-01

Jak pomóc dziecku rozwijać mowę?

1. Rozmawiając z dzieckiem:
- mówiąc spokojnie i powoli,
- nie zdrabniając,
- nawiązując kontakt wzrokowy z dzieckiem podczas rozmowy.
2. Trenując całe ciało
Udowodniono, że ogromny wpływ na rozwój i kształtowanie mowy ma prawidłowy rozwój ruchowy. 
Ośrodkowy układ nerwowy odpowiada za prawidłowy rozwój ruchu, a co za tym idzie również rozwój mowy, stąd często nakłania się do ćwiczeń – zabaw paluszkowych czy stymulacji dłoni. Ćwiczenia te, choć wydają się banalne, umożliwiają wysyłanie do mózgu impulsów nerwowych, które odpowiadają za napięcie mięśniowe rąk i pracę artykulatorów.
3. Trenując małe rączki
W strukturze mózgu pola ruchowe ręki sąsiadują z polami, które odpowiedzialne są za ruchy narządów mowy. Dlatego usprawnianie dłoni dziecka wpływa na usprawnianie mowy.
Sprawne ręce ułatwiają naukę ubierania się, manipulowania różnymi przedmiotami, pisania i rysowania.
Wykorzystujmy wszelkie okazje do lepienia, klejenia, nawlekania koralików, budowania z klocków, patyczków. Nie zapominajmy o zabawach paluszkowych – „Idzie rak…” itp.
4. Śpiewając
Śpiewanie jest połączeniem muzyki i mowy, dlatego rewelacyjnie wpływa na rozwój mózgu i wspomaga współpracę obydwu półkul.
Śpiewanie wzbogaca zasób słownictwa, wspomaga koordynację słuchowo-ruchową, uczy schematu ciała i orientacji przestrzennej. Dziecko podczas śpiewania trenuje swoje narządy mowy i wzmacnia aparat głosowy.
5. Czytając
Czytanie: rozwija zdolności komunikacyjne, wzbogaca zasób słownictwa, pobudza do aktywności językowej, uczy rozumieć świat, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, uczy rozumieć świat, rozwija wyobraźnię.
6. Ćwicząc narządy mowy  – „gimnastyka buzi i języka”
Sprawne funkcjonowanie narządów mowy to warunek prawidłowego wymawiania wszystkich głosek. Niektóre dzieci wymawiają głoski niedbale, przy jak najmniejszym wysiłku mięśni narządów mowy. Nieprawidłowości tego rodzaju nie wynikają z wad wymowy i nie wymagają pomocy specjalisty. Wystarczą codzienne parominutowe ćwiczenia wyrazistości mowy oraz gimnastyka narządów artykulacyjnych
7. Ćwicząc oddychanie
Czynność mowy jest nierozerwalnie związana z oddychaniem, a prawidłowe oddychanie jest fundamentem dobrej mowy – stosujmy ćwiczenia oddechowe, dmuchajmy, chuchajmy.

 

zamknij